Dyscyplina

Drukuj


O co tu chodzi?

Co to jest bieg na orientację? Jednym słowem to przyjemność, a dokładniej polega to na połączeniu dwóch cech: wyobraźni i sprawnego umysłu. Nie musisz być najlepszym biegaczem - wystarczy Twój zapał, wiara we własne siły i porządny trening.

Bieg na orientację (w skrócie BnO) to dyscyplina sportu, w której zawodnik odnajduje, mając do dyspozycji mapę i kompas, punkty kontrolne ustawione w lesie. Potwierdza obecność na punktach przy pomocy specjalnych kasowników na karcie startowej bądź za pomocą "chipa" - elektronicznego systemu. Kolejność "zaliczania" punktów kontrolnych jest obowiązkowa, natomiast wybór drogi pomiędzy nimi - to sprawa zawodnika, a zarazem istota biegu na orientację.

Tu nie wystarczy dobrze biegać, przede wszystkim musisz umieć czytać mapę i orientować ją w terenie. Potrzebna Ci jest wyobraźnia, dzięki której będziesz umiał na płaskiej mapie zobaczyć górki, dolinki, drogi, strumienie, gęstwiny, polanki czy budynki. Bieg na orientację to także kontakt z naturą. Będąc w lesie nie jesteś narażony na presję kibiców, okrzyki czy gwizdy, przeżywasz tam swoją osobistą przygodę wśród odgłosów i zapachów natury. Możesz spotkać dzikie zwierzęta, przedziwnie poskręcaną sosnę albo trafić w urocze, ciche zakątki, w które nie dotarł jeszcze żaden turysta.

Bieg na orientację pomoże Ci rozwinąć w sobie wiele praktycznych umiejętności, takich jak: pewność siebie, samodzielność, szybkość w podejmowaniu decyzji. Dzięki udziałowi w zawodach możesz poznać coraz to nowe miejsca, zawrzeć ciekawe znajomości i zawiązać nowe przyjaźnie.

(Mamy nadzieje, że już Cię przekonaliśmy, a jeśli nie, to chociaż obudziliśmy w Tobie ciekawość. Dlatego nie wahaj się, tylko spróbuj sam! Przyjdź na zawody, zobacz, jak to wszystko wygląda i dołącz do nas!)

 

Jak zacząć?

Cieszy nas to, że jesteś zainteresowany biegiem na orientację - świadczy o tym to, że wszedłeś w tę zakładkę. Spodobała Ci się idea naszego sportu, a teraz nie wiesz, co powinieneś zrobić, aby zacząć? Nie martw się - my Ci pomożemy. Na początku nie musisz mieć żadnego specjalnego sprzętu, potrzebny jest tylko Twój zapał i chęci. Na pierwszych zawodach nie musisz wszystkiego wiedzieć - my też zaczynaliśmy od zera.

Gdy przyjdziesz na zawody, nie zostawimy Cię samego! Nasz trener wytłumaczy Ci zasady, pokaże jak orientować mapę, do czego służy kompas, jak wygląda punkt kontrolny. Następnie, razem z nim albo innym doświadczonym zawodnikiem, udasz się na trasę, by spróbować swoich sił i sprawdzić nowo nabyte wiadomości. Nie musisz się niczego bać, bo towarzyszyć Ci będzie specjalista, który zawsze Ci pomoże, odpowie na Twoje pytania i rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości.

Kiedy już stwierdzisz, że jesteś wystarczająco dobrze przygotowany, wystartujesz sam. Na początku każdy popełnia drobne błędy i nie należy się przejmować tym, bo praktyka czyni mistrza.

Dlatego teraz, gdy już wszystko wiesz, wejdź w zakładkę Kalendarz Zawodów i sprawdź, kiedy oraz gdzie będą rozgrywane następne zawody. Załóż wygodne, sportowe buty, luźne ubranie i przyjeżdżaj do lasu, by spróbować swych sił!

 

Co to jest "Busola"?

Każdy z zawodników powinien mieć odpowiedni sprzęt, który ułatwi mu właściwe poruszanie się po lesie. Jednym z jego elementów jest właśnie busola, która służy do określania kierunku w terenie i wyznaczania azymutu. Busola bardzo pomaga we właściwym orientowaniu mapy. Dzięki niej możemy zrobić to szybciej, a jej pomoc jest o wiele pewniejsza niż wyznaczanie kierunku w terenie na podstawie innych metod.

 

Jak wygląda mapa?

Na starcie każdy z zawodników otrzymuje mapę, na której zaznaczone są kolejne punkty kontrolne. Jest to specjalna mapa przystosowana do biegu na orientację. Dla osób, które potrafią ją czytać, jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o wyglądzie lasu. Podstawowymi elementami mapy, które pomagają nam poznać las, są: kolor, poziomice (czyli linie, które łączą punkty o tej samej wysokości terenu i pokazują nam jego ukształtowanie) na niej zaznaczone i mnóstwo znaczków (tzw. piktogramów, ale o nich przeczytasz dalej), które określają poszczególne elementy rzeźby terenu takie jak dołki, paśniki czy jeziora.
 

 

Co to są piktogramy?

Teraz przejdźmy do piktogramów, czyli opisów punktów kontrolnych. Mają one na celu sprecyzowanie obrazu, który przekazuje mapa. Oprócz danych, które zawodnik może wyczytać z mapy, piktogramy dostarczają także innych informacji takich jak: wysokość skały, rozmiar dołu oraz umiejscowienie punktu kontrolnego względem obiektu terenowego. Poniższe schematy wyjaśnią Ci, jak odczytywać informacje zawarte w opisach punktów kontrolnych, znajdziesz też tam legendę symboli stosowanych w piktogramach.

 

Saturday the 20th. Affiliate Marketing. administrator: poplawa tlen.pl
Copyright 2012

©